Siemens Srbija

Predstavljeni rezultati primene Alata za pametno funkcionisanje grada za Grad Beograd

Procenjuje se da će se broj stanovnika u Beogradu u narednih 15 godina povećati za 250.000 stanovnika, a te promene dodatno će vršiti uticaj na potrebe daljeg unapređenja infrastrukture, uz neophodne investicije u oblasti saobraćajne mreže, energetike i zgradarstva.

„Alat za pametno funkcionisanje grada“ (engl. City Performance Tool, skraćeno CyPT) za Grad Beograd - Tehnologijom ka održivoj budućnosti, predstavlja donaciju Siemens-a Gradu Beogradu. CyPT je razvijen sa ciljem da pomogne gradovima da identifikuju tehnologije iz energetskog, građevinskog i saobraćajnog sektora koje mogu doprineti smanjenju emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, unaprediti kvalitet vazduha i kreirati nova radna mesta u lokalnoj privredi.

Konferenciji predstavljanja Studije CyPT u Starom dvoru, prisustvovali su prof. dr Zoran Radojičić, gradonačelnik Beograda, Udo Ajhlinger, generalni direktor Siemens d.o.o. Beograd i Tiago Barreira, direktor za IT aplikacije za gradove, Siemens-ov globalni stručni centar za gradove u Londonu, Siemens UK, kao i predstavnici glavnog grada i menadžment kompanije Siemens u Srbiji.

„Beograd se raste ubrzanim tokom i za nas je značajno da nastavimo da razvijamo grad u pravcu zelenog i pametnog grada. Cilj Beograda je da se kandiduje za zelenu prestonicu Evrope. Narednih decenija očekuju nas veliki izazovi, još veći priliv stanovnika koji će uticati na potrebe infrastrukture grada. Upravo je to razlog da definišemo tehnologije koje će nam pomoći da ostvarimo ove ciljeve. Alat za pametno funcionisanje grada koji je Siemens donirao Beogradu simulira upotrebu različitih tehnologija i procenjuje uticaj na ekonomiju, ekologiju i na kvalitet života građana. Nadam se da ćemo u budućnosti nastaviti saradnju“, rekao je prof. dr Zoran Radojičić, gradonačelnik Grada Beograda.

„Grad Beograd i kompanija Siemens su u februaru 2016. godine potpisali Sporazum o poslovno tehničkoj saradnji, u okviru kojeg je ekspertima Grada Beograda omogućen uvid u najnovije tehnologije u oblastima infrastrukture na globalnom nivou. Rezultati primene alata za pametno funkcionisanje grada mogu biti od koristii Gradu prilikom oblikovanja strateškog ekološkog plana i procene neophodne tehnološke intervencije u cilju planiranja koraka ka značajnom smanjenju emisije štetnih materija. Sada će Beograd biti poput Beča, Kopenhagena, San Franciska, Vašingtona i drugih, jedna u nizu svetskih prestonica, koja koristi ovaj alat kao integralni deo planiranja svoje ekološke agende.“, izjavio je Udo Ajhlinger, generalni direktor kompanije Siemens d.o.o. Beograd.

Izračunato je da su potrebe u putničkom saobraćaju u Gradu Beogradu 2017. iznosile oko 7,157 miliona kilometara na godišnjem nivou, a očekuje se da će do 2033. povećati do 50 odsto. Pa se tako procenjuje da će potreba za putničkim saobraćajem za 16 godina iznositi 10,729 miliona kilometara godišnje.

Kompanija Siemens realizovala je modeliranje ekološkog i ekonomskog uticaja četiri različita scenarija, sa primarnim fokusom na sektor saobraćaja i primenom različitih prevoznih sredstava. Na privatne automobile odlazi manje od 30% ukupno pređenih km u putničkom saobraćaju na godišnjem nivou, dok putnici javnim prevozom pređu više od 60% od tog broja km.

29.11.2018.

Predstavljeni rezultati primene Alata za pametno funkcionisanje grada za Grad Beograd

Studija Grad Beograd Srpski


300 dpi

Siemens AG (Berlin i Minhen) je globalni tehnološki lider koji je više od 170 godina prepoznatljiv po tehničkim unapređenjima, inovacijama, kvalitetu i pouzdanosti proizvoda i usluga koje pruža širom sveta. Kompanija je aktivna u više od 190 zemalja, sa fokusom na oblasti elektrifikacije, automatizacije i digitalizacije. Jedan je od najvećih svetskih proizvođača energetski efikasnih tehnologija i tehnologija koje čuvaju resurse. Siemens je broj 1 u proizvodnji ofšor turbina, vodeći dobavljač  kombinovanih cikličnih turbina za proizvodnju električne energije, vodeći provajder rešenja za prenos električne energije i lider u infrastrukturnim rešenjima i rešenjima u oblasti automatizacije i softvera za potrebe industrije. Kompanija je takođe vodeći isporučilac medicinske opreme iz oblasti imidžing dijagnostike - kao što su kompjuterizovana tomografija i imidžing sistemi magnetne rezonance – i lider u oblasti laboratorijske dijagnostike, kao i u oblasti kliničkih informacionih tehnologija. U fiskalnoj 2016. godini, koja se završila 30. septembra  2016., prihodi iz redovnog poslovanja iznosili su ukupno 79,6 milijardi evra, a dohodak od redovnog poslovanja 5,6 milijardi evra . Krajem septembra 2016., Siemens je imao oko 351.000 redovno zaposlenih širom sveta.  Više informacija možete naći na web stranici: www.siemens.com

Siemens je prisutan u Srbiji od 1887. godine, a 1996. je osnovan Siemens d.o.o. Beograd sa ciljem da neposrednim delovanjem doprinese bržem oporavku i razvoju privrede i infrastrukturnih sistema u Srbiji. U lokalnoj kompaniji trenutno radi oko 1.750 zaposlenih, u svim oblastima u kojima je aktivna i matična kuća. Više informacija možete naći na web stranici: www.siemens.rs